Orla Perć z przewodnikiem. Przeżyj niesamowitą przygodę
Zapraszam Cię na przyjście legendarnego szlaku. Orla Perć jest marzeniem każdego tatrzańskiego turysty. Jest to najbardziej wymagająca technicznie i kondycyjnie trasa w Tatrach Polskich. Zapewne zastanawiasz się co Cię czeka podczas tej wycieczki. Możesz spodziewać się wielu sztucznych ułatwień oraz dużej ekspozycji. Dla niedoświadczonego turysty niektóre odcinki mogą być niebezpieczne. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z opieki przewodnika, który zadba o Twoje bezpieczeństwo, zaopatrzy w przydatny sprzęt oraz podpowie, jak przejść najtrudniejsze fragmenty.
Opis wycieczki na Orlą Perć
Orla Perć ma swój początek na Zawracie, a kończy na Przełęczy Krzyżne. Z osobami, które mają bardzo dobrą kondycję i wytrzymałość, istnieje możliwość przejścia tego szlaku w jeden dzień. Oczywiście na przebieg wycieczki mają wpływ warunki atmosferyczne oraz ilość turystów na szlaku. Możliwe jest również podzielenie wyprawy na dwa etapy, z noclegiem w Schronisku PTTK Murowaniec.
Przykładowy plan wycieczki rozłożonej na dwa dni:
- Dzień pierwszy – spotkamy się w godzinach porannych w Kuźnicach albo w Murowańcu.
Jeśli spotkamy się w Kuźnicach, udamy się kolejką na Kasprowy Wierch. Stąd przejdziemy przez Świnicę na przełęcz Zawrat, gdzie zaczyna się Orla Perć.
Jeżeli spotkamy się w Murowańcu idąc przez Czarny Staw Gąsienicowy udamy się na przełęcz Zawrat.
Niezależnie od wybranego wariantu, na Zawracie zrobimy krótką przerwę na odpoczynek, łyk wody i przekąskę. Nasza trasa będzie prowadzić przez Mały Kozi Wierch, Kozie Czuby, Kozi Wierch. Po zdobyciu Koziego Wierchu kierujemy się do żeby Kulczyckiego, którym zejdziemy na stronę doliny Gąsienicowej. Zakańczając pierwszy etap wycieczki i wrócimy na odpoczynek i nocleg do Murowańca.
- Drugi dzień – wyruszymy w stronę Żlebu Kulczyńskiego, miejsca w którym zakończyliśmy wycieczkę. Tego dnia będziemy iść przez Zadni Granat, Pośredni Granat, Skrajny Granat, Granacką Przełęcz, Orlą Basztę, Wielką Buczynowa Turnię, Małą Buczynowa Turnię i Krzyżne. Ze szczytu zejdziemy szlakiem do Murowańca. Powrót do Zakopanego planowany jest w późnych godzinach wieczornych.
Plan wycieczki przewidziany na jeden dzień:
- We wczesnych godzinach porannych spotykamy się w Murowańcu. Stąd udamy się na przełęcz Zawrat. To tu zaczyna się Orla Perć. Po krótkim odpoczynku wyruszymy w trasę, która będzie prowadzić m.in. przez Mały Kozi Wierch, Kozie Czuby, Kozi Wierch, Zadni Granat, Pośredni Granat, Skrajny Granat, Granacką Przełęcz, Orlą Basztę, Wielką Buczynowa Turnię, Małą Buczynowa Turnię i Krzyżne. Szczyt opuścimy szlakiem, który prowadzi w stronę Murowańca. W Zakopanem pojawimy się wieczorem.
*** Wariant ten polecany jest tylko osobom z dobrą kondycją fizyczną.
Wycieczka tego typu przewidziana jest tylko dla osób pełnoletnich.
Poziom trudności wycieczki na Orlą Perć
Orla Perć jest najtrudniejszym szlakiem turystycznym w Polskich Tatrach. Dominują tutaj trawersy, szlak prowadzi również granią. Na trasie występuje dużo trudności, których przejście ułatwiają liczne łańcuchy, klamry oraz słynna drabinka na Koziej Przełęczy. Piękne widoki i duża ekspozycja dostarczają wielu wrażeń. Jeśli masz lek wysokości, odradzam Ci ten szlak.
- W sezonie letnim mogę zabrać na wycieczkę maksymalnie 4 osoby. Każdy uczestnik otrzyma atestowany i sprawdzony sprzęt: kask, uprząż oraz lonże z absorberem. Po przeszkoleniu każdy będzie mógł samodzielnie wpinać się w łańcuchy.
- W przypadku trudniejszych warunków atmosferycznych możliwe będzie skrócenie trasy. O tym zadecyduje przewodnik.
- Informacje o tym co ze sobą zabrać uzyskasz przed wycieczką oraz możesz przeczytać tutaj.
Spełniaj swoje marzenia! Jak nie teraz to, kiedy?
Spis tego co należy mieć ze sobą, kiedy razem wyjdziemy w góry znajdziesz tutaj.
Z przyjemnością pomogę Ci w przepięknej tatrzańskiej przygodzie. Zapraszam do kontaktu.