Wycieczka na Giewont z przewodnikiem
Jeżeli Twoje górskie cv nie jest zbyt pokaźne, a marzy ci się doświadczenie górskiej aury, zapraszam na wycieczkę z przewodnikiem na Giewont (Wielki Giewont). Pokażę ci jak piękne są góry, doliny i jak cudowna jest tatrzańska przyroda.
Przede wszystkim z dwóch powodów liczący 1894 m n.p.m. Giewont stał się celem kilkuset tysięcy turystów rocznie. Jest to charakterystyczny kształt masywu oraz 15 m stalowy krzyż. Atrakcyjności temu szczytowi dodaje legenda o Śpiącym Rycerzu. Z chęcią ci ją opowiem podczas wspólnej przeprawy oraz o tym z jakich powodów najsłynniejszy górski krzyż stanął na Wielkim Giewoncie.
Dlaczego na Giewont warto wybrać się z przewodnikiem?
Mimo że Giewont uchodzi za względnie łatwy, to na odcinku pod samym szczytem dodano sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Wydaje się to bezpieczny sposób na uniknięcie nieszczęśliwego wypadku, ale jak pokazały wydarzenia z 2019 r. niewiedza oraz strach nie ułatwiają podjęcia rozsądnych decyzji. Dlatego też proponuję ci swoją pomoc. Niedoświadczonemu turyście ciężko ocenić prawidłowo warunki atmosferyczne, tym bardziej jeżeli ostatnie dni były bardzo słoneczne. W związku z tym warto skorzystać z długoletniej wprawy zawodowego przewodnika.
Ile trwa wycieczka na Giewont?
Ponieważ w ostatnich latach na Giewoncie jak na Evereście nierzadko trzeba postać w kolejce, postaramy się zaplanować wycieczkę tak, by napawać się widokami jeszcze przed tłumami turystów. Czas rozpoczęcia wyprawy zależny jest od kilku czynników. Od przebiegu trasy, jej długości oraz kondycji fizycznej uczestników.
Najszybsza droga na Giewont
Najszybsza i najłatwiejsza trasa na Giewont prowadzi szlakiem niebieskim z Kuźnic. Wycieczkę zaczniemy przy stacji TOPRu. Po około 1,5h dojdziemy do Schroniska na Hali Kondratowej, gdzie będziemy mogli zrobić sobie przerwę na pyszną kawę. Stamtąd przed nami kolejne jakieś 1,5h drogi, ale już zdecydowanie bardziej pod górę. Jest to niedługa trasa dlatego jeżeli uczestnicy będą mieli ochotę możemy nacieszyć się szczytem nieco dłużej. Dla urozmaicenia proponuję zejście szlakiem czerwonym przez Dolinę Strążyską. Czas przejścia całej trasy wynosi około 6-7h.
Przejście na Giewont ze zdobyciem Czerwonych Wierchów
Inny wariant dotyczy dłuższej trasy, która wymaga od jej uczestników dobrej kondycji fizycznej. Zaczynamy z Doliny Kościeliskiej i czerwonym szlakiem kierujemy się do Chudej Przełączki (1850 m n.p.m.). Stamtąd obieramy kierunek na pierwszy z pięciu szczytów, które chcemy zdobyć- Ciemniak (2096 m n.p.m.). Z Ciemniaka natomiast, zaliczając po kolei Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (1096 m n.p.m.) oraz Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.) na Giewoncie stajemy po około 2h. Przejście tego odcinka zajmie około 6h. Przy tak długiej trasie oczywiście zrobimy sobie po drodze przerwę na odpoczynek i posiłek na świeżym powietrzu. Po zdobyciu szczytu możemy zejść do Zakopanego wybranym szlakiem lub po wcześniejszym uzgodnieniu przenocować w Schronisku na Hali Kondratowej i kontynuować wycieczkę na przykład na Kasprowy Wierch.
Zimowe wejście na Giewont z przewodnikiem
Zimowe wejście na Giewont z przewodnikiem może być dobrym krokiem by zacząć przygodę z górami w zimie. Z racji, że zimowy szlak na ten szczyt też jest względnie łatwy warto obrać go za cel. Należy jednak pamiętać, że warunki atmosferyczne diametralnie różnią się od letnich i powstaje dodatkowe zagrożenie w postaci lawin. Konieczne jest posługiwanie się zimowym sprzętem wspinaczkowym, między innymi rakami. Poza tym szlaki zimowe przebiegają inaczej niż letnie. Czytanie terenu w zimie nie należy do łatwych. Obszar, przez który biegnie zimowy szlak bywa niebezpieczny. Z resztą jak większość górskiego, zimowego terenu. Dlatego proponuję wspólną wycieczkę. Zadbam o to, by już na kilka dni przed wyprawą na bieżąco kontrolować sytuację lawinową. Zapewniam cały ekwipunek techniczny. Uczestnicy jednak muszą we własnym zakresie zadbać przede wszystkim o odpowiednie obuwie oraz docieplające warstwy odzieży.
Spis tego co należy mieć ze sobą, kiedy razem wyjdziemy w góry znajdziesz tutaj.
Zapraszam do kontaktu.