Wycieczka na Rysy z przewodnikiem

Jeśli Twoje marzenie związane jest z najwyższym szczytem Polski, ale obawiasz się, że masz za małe doświadczenie górskie, wycieczka na Rysy z przewodnikiem jest bardzo dobrym pomysłem. Z przyjemnością pomogę Ci je zrealizować. Zaplanuje wyprawę, zadbam o bezpieczeństwo i powodzenie przedsięwzięcia. Niezależnie od pory roku.

Rysy to szczyt głównej grani Tatr, który ma wysokość 2503m n.p.m. Niższy z wierzchołków mierzy 2499m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Polsce. Na oba te wierzchołki można dotrzeć znakowanymi szlakami turystycznymi. Tak naprawdę tej wycieczki nie trzeba reklamować. Jest gwarancją niezapomnianej i pięknej przygody. Podczas wyprawy będę dbał o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, pomagał na trudniejszych fragmentach oraz opowiem o mijanych miejscach oraz podziwianych szczytach.

Ile trwa wycieczka na Rysy z przewodnikiem, co trzeba ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Wycieczka na Rysy nie należy do najłatwiejszych. Prowadzi popularnym szlakiem, który w sezonie bywa zatłoczony. Niestety nie wszyscy turyści są odpowiednio przygotowani do tego typu wyprawy. Do pokonania jest szlak wysokogórski, który momentami prowadzi otwartym i eksponowanym terenem. Wejście od polskiej strony jest trudniejsze, w górnej części szlak prowadzi skalną grzędą ubezpieczoną łańcuchami.

Czas wycieczki: około 12 godzin (zależne od pory roku, warunków pogodowych, wybranego wariantu oraz kondycji uczestników)

Istnieją dwie trasy prowadzące na Rysy: od strony polskiej i od strony słowackiej, która dostępna jest tylko w sezonie letnim.

Wejście na Rysy od strony polskiej

Trudniejszy wariant wycieczki, czyli wejście na Rysy od strony polskiej zaczniemy w Palenicy Białczańskiej lub z Morskiego Oka. Pierwszym Naszym celem będzie podejście w okolice Czarnego Stawu pod Rysami. Po krótkim odpoczynku wyruszymy dalej w stronę Buli pod Rysami (2054m n.p.m.). Będzie to podejście prowadzące zakosami. Tuż ponad Bulą pojawią się pierwsze sztuczne ułatwienia – łańcuchy, które będą pomagały w drodze prawie na sam szczyt. Brzmi prosto, ale wcale takie nie jest. Trasa jest długa i eksponowana, co gwarantuje piękne widoki. Radość ze zdobycia szczytu rekompensuje każdy włożony wysiłek. Zdobędziemy najwyższy szczyt Polski oraz znajdujący się po stronie słowackiej wyższy wierzchołek (2503m n.p.m.).

Po odpoczynku i uzupełnieniu energii będziemy szykować się do zejścia. Możemy wrócić tą samą trasą lub zejść stroną słowacką. Urozmaici to wycieczkę i pozwoli podziwiać inne widoki.

Wejście na Rysy od strony słowackiej

Wejście na Rysy od strony słowackiej jest nieco łatwiejsze. Wyprawę zaczniemy przy Popradzkim Stawie. Doliną Mięguszowiecką będziemy kierować się do Doliny Żabiej Mięguszowieckiej. W pewnym momencie zaczną pojawiać się na szlaku łańcuchy, które ułatwiają wejście. Wycieczka obfituje w piękne widoki. Po krótkiej przerwie wyruszymy do słynnej Chaty pod Rysami.  Została około 1 godzina wycieczki. Na szczycie warto zrobić kilka pamiątkowych zdjęć, odpocząć chwilę, zjeść coś z zabranego przez siebie prowiantu i można ruszać w drogę powrotną.

Szczegóły dotyczące wycieczki na Rysy z przewodnikiem

  • ilość uczestników uzależniona jest od pory roku (2-4 osoby);
  • w zależności od wybranego wariantu, wycieczkę zaczniemy w Palenicy Białczańskiej, w okolicach Morskiego Oka, przy Popradzkim Stawie lub w innym umówionym miejscu;
  • czas wyprawy zależny jest od wielu czynników tj.: miejsca startu, pory roku, warunków pogodowych, ilości uczestników oraz kondycji fizycznej;
  • jeżeli warunki atmosferyczne będą niekorzystne istnieje możliwość obrania innego celu wycieczki lub przełożenie terminu wyprawy;
  • Przewodnik zadba o odpowiedni i niezbędny ekwipunek, który jest wliczony w cenę oraz dostosowany do pory roku;
  • jeśli trasa wycieczki prowadzi po stronie słowackiej należy zadbać o ubezpieczenie od kosztów akcji ratunkowej.


Spis tego co należy mieć ze sobą, kiedy razem wyjdziemy w góry znajdziesz tutaj.

Zapraszam do kontaktu. Na wszystkie pytania odpowiem i rozwieje wszelkie wątpliwości.